280 filmových snímků z 51 zemí světa Zlín Film Festival

59. ročník Zlín Film Festivalu představí letos na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Kromě zástupců z klasických filmových velmocí nabídne divákům filmy z netradičních zemí, jako jsou Etiopie nebo Albánie. Nosným tématem festivalu je letos objevování a poznávání, které je ústřední myšlenkou filmového i doprovodného programu. Festival odstartuje již 24. května a potrvá do 1. června 2019.

Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu na světě začíná přesně za měsíc ve Zlíně a v dalších satelitních městech. Filmový festival zahájí v pátek 24. května český celovečerní film kombinující prvky animovaného, loutkového a hraného filmu s názvem TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků, který se ve Zlíně představí ve světové premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Chlapec a pelikán režiséra Shawna Seeta v hlavní roli s Geoffreyem Rushem. Oba filmy jsou součástí mezinárodní soutěže filmů pro děti.

Dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli přes 3 600 snímků, aby z nich vybrali 280 filmů, které se představí festivalovým divákům.„Pokračujeme v trendu snižování počtu filmů v programu, reagujeme tak na poptávku festivalové obce a preferujeme kvalitu. V praxi to znamená větší prostor pro reprízy a umožnění divákům zhlédnout více filmů,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje: „Letošní program je hodně o premiérách, tedy o filmech, které budou poprvé uvedeny v ČR nebo na festivalech vůbec. Máme štěstí na dostatek nových titulů        a zájem produkcí o jejich premiérové uvedení ve Zlíně. Proti jiným festivalům budeme moci divákům i zahraničním hostům nabídnout mnoho nového.“

Počet soutěžních kategorií zůstává zachován, bude jich opět šest. Diváci se mohou těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme připraveno 32 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 51 krátkých studentských,“ vypočítává umělecká ředitelka.

Také letos si řada osobností převezme ve Zlíně ocenění za svoji práci v oblasti dětské filmové tvorby. Cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu odveze výkonný ředitel ČT 😀 Petr Koliha. Přibude také jedno nové ocenění v kategorii evropských debutů, které ponese název Cena Karla Zemana – zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí zpěvačce Heleně Vondráčkové a herci Janu Hrušínskému.  

Film Industry program

Již pět let je nedílnou součástí festivalu program pro filmové profesionály, který od letošního roku nese název ZLÍN INDUSTRY DAYS. Na základě získaných zkušeností a kontaktů se bude více profilovat jako coworkingová / networkingová platforma specializující se na rozvoj filmového průmyslu v oblasti dětského či mládežnického filmu a podpory mladých a začínajících tvůrců.

Program pro filmové profesionály dozná strukturální změny, žánrově bude rozdělen do tří bloků: ADVISE ME (konference), INSPIRE ME (masterclasses), MEET ME (coworking platformy). Jednotlivé dny ponesou názvy podle témat a cílových skupin:

Inspiring Industry Day / úterý 28. 5.

  • Konference Média dětem, média s dětmi organizovaná RRTV
  • Soutěž o finanční podporu audiovizuálním projektům vyhlašovaná Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN / Pitching
  • Duhová kulička – konference o filmovém marketingu pořádaná studenty UTB

 International Industry Day / středa 29. 5.

  • Works in Progress – prezentace českých, slovenských a balkánských filmů ve fázi postprodukce
  • Share with Us – prezentace inovací, nápadů a platforem, které lze sdílet mezi festivaly
  • Festival Community – setkání zástupců festivalů

 Networking Industry Day / čtvrtek 30. 5.

  • Filmová analýza – české filmy očima studentů filmové vědy UP v Olomouci
  • ANOMALIA one 2 one – networkingové meetingy s jedinečnou příležitostí pro výtvarníky, ilustrátory, animátory, studia a producenty, kteří hledají nové členy do svých týmů nebo poptávají originální náměty
  • Filmová burza – networkingová platforma pro filmaře, zástupce firem, studenty a vůbec lidi různých profesí, kteří mají filmařům co nabídnout a chtějí s nimi spolupracovat

Inovation Industry Day / pátek 31. 5.

  • Nové kino – práce s filmy pro děti v českých kinech / seminář pro provozovatele kin
  • Green Screen – ekologizace filmového průmyslu – workshop pro filmové profesionály k problematice udržitelného rozvoje v audiovizuálním sektoru


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.