Celosvětová pandemie COVID-19 už více než rok výrazně ovlivňuje naše životy. Obavám souvisejícím s koronavirem čelí celá společnost, budoucí matky a ženy, které těhotenství plánují, nevyjímaje. Mnohé z nich proto hledají důvěryhodné informace, které jsou pro jejich zdravotní stav a vývoj dítěte klíčové. Potřebná data o vlivu onemocnění na průběh těhotenství, vývoj plodu a následný porod intenzívně sbírá i tým odborníků zapojených do právě probíhajícího mezinárodního výzkumu. Specialisti z IVF CUBE, aktuálně jediné české kliniky asistované reprodukce, která na výzkumu participuje, mají zatím pro nastávající maminky dobré zprávy. Pravděpodobnost nepříznivých důsledků onemocnění COVID-19 na těhotenství dosud nebyla potvrzena.
Těhotná „s COVIDem“
O tom, jaký má COVID-19 vliv na těhotenství, se stále vedou diskuse. Studie těchto vlivů nemají doposud vypovídající hodnotu přesto, že ESHRE (největší evropský subjekt pro asistovanou reprodukci) už více než rok intenzívně sbírá potřebná data. Na jejich sběru a reportování se podílí i pražská klinika IVF Cube. „Jsme první českou klinikou, která se připojila k mezinárodní iniciativě monitorující těhotné ženy po IVF, které zároveň překonaly nebo překonávají onemocnění COVID-19. Díky této iniciativě budou získána data, na která všichni netrpělivě čekáme. Z aktuálně dostupných zdrojů se zdá pravděpodobné, že COVID nemá na těhotenství negativní vliv. Stejně tak nebyla dosud prokázána možnost přenosu viru z matky na plod,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky asistované reprodukce IVF CUBE v Praze, a dodává i několik doporučení pro nastávající maminky: „Jste-li těhotná a současně COVID-19 pozitivní se symptomy, měla byste postupovat podobně jako při viróze. To znamená sáhnout po horkém čaji, vitamínech a dopřát si klid na lůžku. Při horečce je lékem první volby paracetamol. Nutný je i dostatek tekutin.“
Mnoho maminek má obavy z průběhu porodu a následných opatření, pokud by u nich infekce byla zjištěna těsně před ním. I proto MUDr. Hana Višňová upozorňuje na další důležitý fakt: „V případě pozitivního testu na COVID-19 je další postup vždy určen pravidly stanovenými danou porodnicí. Tato pravidla pak mimo jiné přesně definují, zda bude možné mít po porodu miminko u sebe. Doporučuji přesný postup ověřit v porodnici, kde budete rodit.“
V případě IVF terapie rozhoduje lékař
Postup u klientek, u kterých byl diagnostikovaný COVID-19 po zahájení hormonální stimulace je podle lékařky Hany Višňové individuální a závisí na jejich zdravotním stavu i na podstupované terapii. „Pokud je bezpečné terapii přerušit, pak pacientce doporučíme přerušit stimulaci a odložíme terapii do doby, než je pacientka COVID negativní. Pokud není přerušení terapie ze zdravotního hlediska možné, pak pacientka pokračuje v terapii až do dne odběru vajíček. Následně jsou oplozená vajíčka kryokonzervována na klinice a případný embryotransfer je pak odložen.“
S očkováním obezřetně
Aktuálně se věnuje mnoho pozornosti problematice očkování proti koronaviru, která se dotýká samozřejmě i žen plánujících těhotenství. Jak uvádí ESHRE, dosud nebyly prokázány negativní ani pozitivní vlivy vakcíny na těhotenství. Doporučení jsou proto zatím velmi omezená, ačkoli výrobci vakcín podle některých informací plánují klinické studie zahrnující i těhotné ženy. „Příbalová informace vakcíny Pfizer neindikuje negativní vliv očkování na těhotenství nebo vývoj embrya. Pro zajištění maximálního bezpečí však nedoporučujeme aplikaci očkování ve stejný měsíc, kdy má být zahájena IVF terapie. Po druhé dávce očkování již není nutné čekat a terapii je možné zahájit s dalším cyklem,“ uvádí lékařka. Pro případ, kdy pacientka otěhotní během očkovací série, nejsou přesná doporučení v tuto chvíli k dispozici. MUDr. Hana Višňová v této souvislosti upozorňuje, „Dlouhodobá data o vlivu vakcíny na těhotenství nejsou pochopitelně zatím dostupná a nemáme ani přesné informace, jak v takovém případě postupovat. Pravděpodobně však bude vhodné očkování dokončit.“
Dobré zprávy na závěr: čekací doby se zkrátily
Pandemie koronaviru komplikuje plány v každé oblasti života, plánované terapie IVF nevyjímaje. Čas hraje proti zejména v případě starších párů, jejichž plodnost s věkem výrazně klesá. Proto není vhodné těhotenství příliš odkládat a v případě problémů s početím volit specializované pracoviště, které dokáže zajistit bezpečnost i péči. „Základním preventivním opatřením je snížení počtu osobních návštěv kliniky, proto se vyšetření plánují co nejefektivněji. S ohledem na cyklus ženy dohodneme vyšetření tak, abychom najednou udělali všechny potřebné úkony – gynekologické a ultrazvukové vyšetření u ženy i kontrolní spermiogram u muže. Samozřejmě pacienty i všechny zaměstnance pravidelně testujeme,“ přibližuje opatření v IVF CUBE MUDr. Višňová a přidává i jednu dobrou zprávu „Situace pomáhá českým párům. Čekací doby, které se předtím pohybovaly v rozmezí dvou až tří měsíců, se zkrátily na průměrné dva až tři týdny.“
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.