Krásné nohy musí být především zdravé, a proto je nutné pravidelnou pedikúru zařadit na váš pečující seznam. Proč nohám věnovat stejnou péči jako jiným částem těla, čemu můžete pravidelnou pedikúrou předejít, v jakých případech je potřeba ji podstupovat již dětském věku a co si pořídit pro kvalitní domácí péči?
Pedikúra pro krásu i zdraví
Byla pro vás doteď pedikúra zejména symbolem dokonalých nalakovaných nehtů a příjemné masáže chodidel? „Aplikace gel laku, depilace a další procedury jako relaxační koupel, peeling či masáž chodidel jsou spíše zkrášlující procedury, které spadají pod takzvanou wellness pedikúru. Záběr pedikúry je ale mnohem širší a přímo souvisí s naším zdravím,“ říká pedikérka z Bis Bis, Jitka Rydvalová.
Pedikúra se zaměřuje na péči o nohy, nehty a jejich odborné ošetření. Řeší zejména problém deformity či zarůstajících nehtů, silných otlaků, mykóz či kuřích ok, která vás mohou pěkně potrápit. Neléčení popraskaných pat může dokonce vést až k nepříjemným a velmi bolestivým krvavým prasklinám. Díky pravidelné péči tedy nejen předejdete chorobám nohou, ale především jim ulevíte od každodenní námahy.
Suchá či mokrá
Pedikúra poskytuje 2 typy ošetření. Prvním typem je tzv. mokrá pedikúra, kterou znaly již naše babičky. Ošetření nohou probíhá po vodní lázni, která zajistí změkčení kůže. Následně pedikérka pomocí kleštiček a skalpelu upraví nehty, odstraní případná kuří oka a nejčastěji pomocí skalpelu odstraní otlaky a změklou kůži na chodidlech. Druhým typem je přístrojová pedikúra, často označovaná jako suchá. „Jedná se o metodu, která minimalizuje riziko poranění kůže. Při tomto typu ošetření se nohy nenamáčí a k ošetření se používá speciální přístroj s frézkami,“ vysvětluje pedikérka.
Setkat se můžete i s kombinovanou pedikúrou. Je to kombinace mokré a přístrojové pedikúry. Pedikérka pomocí frézky upraví nehty a nehtové kůžičky a kůži na chodidlech odstraňuje až po koupeli skalpelem.
Speciální péče pro diabetiky i pedikúra pro děti
Pamatujte, že pedikúra je důležitá a vhodná pro každého, tedy i pro diabetiky, psoriatiky a děti. „Zejména diabetici by měli věnovat velkou pozornost péči o nohy. Při neléčených problémech, jim hrozí zanícení a nehojení ran, což může v extrémních případech vyústit až v amputaci,“ říká Jitka Rydvalová. Zarostlé nehty či různé deformity nehtů se mohou objevit již v útlém věku. „Vzhledem k tomu, že pedikúra řeší i takové problémy, může být mnohdy potřebná i pro děti. Věk, od kterého je vhodné s ní začít se tedy nedá přesně určit,“ uzavírá pedikérka z Bis Bis, Jitka Rydvalová.
Hýčkejte si nohy doma
I pravidelná domácí pedikúra je dobrou prevencí před kožními nepříjemnostmi. Jak na ni? K provedení domácí pedikúry si vám stačí několik pomůcek – nůžky na nehty, pilník na nehty, pemza a sada kvalitních pečujících produktů, ideálně peeling, hydratační krém a olej na nehty.
Pro změkčení kůže si nejprve připravte lázeň, například s Rochovou solí. Následně se zaměřte na úpravu nehtů – k tomu vám stačí nůžky a pilník. Nehty stříhejte tak, abyste se vyvarovali zarůstání nehtů. Pomocí pemzy odstraňte změklou kůži na chodidlech a dalších místech a pro zjemnění pokožky použijte peeling. V dalším kroku ošetřete nohy nehtovým olejem a na úplný závěr aplikujte na nohy hydratační krém. Pedikúru provádějte ideálně jednou měsíčně.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.