Příliš těsný culík, spaní s mokrou hlavou, domácí barvení, používání stylingových nástrojů s extrémními teplotami… Existuje celá řada chyb, kterých se dopouštíme, a naše vlasy kvůli nim trpí. Poradíme vám, čemu se vyhnout, pokud se chcete chlubit zdravými, hebkými a lesklými kadeřemi…
- Extrémní teploty při stylingu
Základem krásných vlasů je nevystavovat je příliš vysokým teplotám. Dávejte proto pozor zejména při úpravě účesu. „U stylingových nástrojů jako je fén, kulma nebo žehlička je kvalita důležitá proto, aby vlasy nezatěžovaly extrémně vysokou teplotou. Proto už několik let používám přístroje od značky Dyson. Její produkty jsou natolik technologicky vyspělé, že hlídají teplotu a regulují ji, což je super. Vlasy díky tomu nepopálí a nepřetíží,“ varuje kadeřník Dan Pašek, majitel salonu The Trim, před používáním extrémních teplot. Nezapomínejte také používat přípravky pro tepelnou ochranu vlasů.
Tip: Inovovaný multistyler Dyson Airwrap současně vlasy vysouší i tvaruje. Díky unikátním nástavcům a fyzikálnímu jevu Coanda efekt, který pramen k nástavci sám navine, vytvoří nadýchané lokny i hladký styling. Zároveň reguluje teplo a zajišťuje, aby teplota nepřesáhla 150 °C. Tím snižuje poškození hřívy. Nástroj byl navržen pro různé typy vlasů a stylů. Šetrný způsob úpravy účesu nabízí i bezdrátová žehlička Dyson Corrale s pohyblivými destičkami. „Hlídá teplotu díky tepelným tělískům na žehlících plochách. Teplota se přizpůsobí vlasu, oproti některým konkurenčním značkám, kde je teplota nad 210 stupňů – když si žena takovým přístrojem zejména zesvětlený vlas přežehlí třeba čtyřikrát po sobě, může ho doslova ‚usmažit‘,“ upozorňuje vlasový odborník Dan Pašek.
- Nekvalitní nebo nevhodná vlasová kosmetika
Stejně jako jiné části těla, jsou i vlasy u každého individuální – proto potřebují různou péči. Používejte proto vlasové produkty vhodné právě pro vás. Ideálně si nechtě poradit od profesionála, který nejlépe doporučí, co je pro vaši hřívu to pravé ořechové. Nezapomínejte také, že v průběhu let se mohou vlasy měnit, takže to, co vám vyhovovalo před pár lety, už nyní vyhovovat nemusí. Také myslete na správné používání. Zatímco šampon a kondicionér jsou určeny pro každodenní péči, maska by se měla používat každé 3. až 4. mytí. Přibližně dvakrát za rok (nejlépe po létě a po zimě) si dopřejte hloubkovou profesionální detoxikaci a čištění u kadeřníka.
Tip: Řada Purify od Kaaral nabízí péči pro různé typy vlasů – vybere si každý!
- Neodborné barvení
Domácí barvení je jedním z nejčastějších nešvarů, kterým si ženy ničí vlasy. Zejména nekvalitní chemické přípravky je mohou poškodit. Pokud se rozhodnete pro nový odstín, svěřte se proto do péče profesionálů. Nejen, že disponují kvalitními přípravky, ale velmi důležitý je i samotný postup. Následná péče o barvené vlasy už je potom na vás – krásný odstín můžete prodloužit, když budete používat speciální přípravky pro barevné vlasy.
Tip: Řada Baco od značky Kaaral pomáhá uchovat sytou barvu vlasů a zároveň jim dodává potřebnou hydrataci a ochranu.
- Nástrahy živlů
V zimě naše vlasy dokáže potrápit vítr či déšť a v zimě sněžení a mráz… Povětrnostní vlivy způsobují lámání, zacuchávání a oslabují hřívu. Vlasy nepotěší ani výkyvy teplot mezi přechodem zvenčí do interiéru. Abyste se co nejvíce vyhnula poškození, chraňte proto své kadeře pokrývkou hlavy. V létě je to kšiltovka, klobouk či šátek, s prvními plískanicemi pak vytáhněte slušivou čepici a pokud na ni náhodou zapomenete, alespoň si přes hlavu přetáhněte kapuci od bundy či kabátu. Také nenechávejte vlasy venku volně vlát, ale zvláště při outdoorovém sportu je sepněte do ohonu či copu.
- Spaní s mokrou hlavou
Možná to děláte také: Večer už se vám nechce vlasy vysoušet, proto do ložnice zamíříte s mokrou hlavou. Vždyť přece prameny do rána uschnou samy! Ve skutečnosti však zapaření vlasů na mokrém polštáři může škodit vlasové pokožce, způsobovat tvorbu lupů, vlasy jsou zplihlé a více se mastí. „Vždycky je třeba před spaním umyté vlasy vysušit, ideálně dát na ně nějakou výživu, klidně i masku na noc, která se ráno opláchne, anebo olejíčky,“ doporučuje kadeřník Dan Pašek.
Tip: Také při vysoušení dávejte pozor, abyste vlasy nepřepálili extrémními teplotami. Volte proto inteligentní fén, jako je Dyson Supersonic, který má malý výkonný digitální motor s rotací 110 tisíc otáček za minutu. Vysuší hřívu bleskově a navíc inteligentní regulace teploty (měří teplotu více než 40krát za sekundu!) chrání vlasy před přehřátím.
- Horká sprcha a časté saunování
Pokud máte rádi horkou sprchu, vězte, že na hlavu byste si příliš teplou vodu pouštět neměli. Může totiž dehydratovat pokožku hlavy a vznikají pak lupy nebo svědění hlavy. Časté používání horké vody může způsobovat i zpomalení růstu vlasů nebo jejich řídnutí, protože má negativní vliv na vlasové kutikuly.
Tip: Pozor dávejte i při pravidelných návštěvách sauny. Při saunování zabalte své vlasy do „tubanu“ z ručníku a po návštěvě dopřejte vlasům speciální péči – hydratační masku.
- Stahování do gumičky
Časté nošení příliš utaženého culíku či drdolu vám může oslabit vlasové kořínky a způsobit vypadávání vlasů – zvlášť pokud si jej vyčešete vysoko na temeni hlavy! Pevné gumičky, do nichž se vlasy zamotávají, anebo gumičky s kovovou sponou mohou zase zapříčinit trhání a lámání vlasů.
Tip: Zvolte raději gumičky látkové, anebo takzvané invisibobble – spirálovité gumičky z plastu, které nezanechávají na vlasech otlak.
- Nekvalitní strava
Vlasy jsou často odrazem celkového stavu organismu a stravování je alfou a omegou našeho zdraví. Proto pokud chcete mít silné a krásné vlasy, myslete na pravidelný pitný režim a pestrý jídelníček, bohatý na vitaminy, minerály i bílkoviny. Zařadit byste do něj měli ovoce, zeleninu, ale také ryby, které jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin.
Tip: „Je vhodné si v zimě nechat zkontrolovat lékařem i hladinu vitamínu, většinou chybí vitamin B a D a u žen často i železo, což u kvality vlasů také hraje roli,“ doporučuje Dan Pašek.
- Stres
Ke zdravému životnímu stylu patří i minimalizace stresu, který má na organismus negativní vliv. Vyčerpání, úzkosti, nevyspání, psychické potíže, přetížení… I tyto faktory se mohou odrazit na stavu vašich vlasů. Ovlivňují jejich kvalitu, vypadávání, ale i barvu. Ne nadarmo se při krizových situacích říká: „Já z toho zešedivím.“
Tip: Způsobů, jak snížit úroveň stresu, a naučit se s ním vypořádat, je celá řada – a každému pomáhá něco jiného. Vyzkoušet můžete pravidelné meditace, sport, procházky, poslech relaxační hudby, jógu, dechové techniky, bylinné čaje, masáže hlavy… Sami uvidíte, co nejlépe zabírá na vás.
- Vyhýbání se kadeřníkovi
Nechat růst vlasy „jako dříví v lese“ se nevyplácí – pravidelná péče kadeřníka vám pomůže nejen v případě, že chcete zformovat účes, ale i pokud si plánujete nechat narůst dlouhé vlasy… „Myslete na pravidelné stříhání konečků, zvlášť když se v zimě nosí různé kabáty, o drsnější textily a oděvy se konečky ‚ohoblují‘,“ vysvětluje Dan Pašek. Je důležitější mít vlasy krásné a zdravé, než úzkostlivě lpět na každém centimetru.
Tip: Četnost zastřihávání je individuální, obvykle je to jednou za dva měsíce, ale záleží na konkrétním typu vlasů.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.