Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM právě zveřejnil svůj online program a příznivci animované tvorby si tak již mohou naplánovat svůj festivalový rozvrh. ANIFILM pro ně připravil nejen soutěžní filmy a hry, ale také bohatý nesoutěžní program, jehož hlavním tématem bude anidok, což je filmový žánr propojující filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. Ale nezůstane jen u něj, diváci si užijí programy porotců, premiérové filmy z celého světa, mnohé retrospektivy a filmová ohlédnutí, četné programy pro děti i půlnoční projekce přístupné pouze plnoletým. S oceněnou Zdenkou Deitchovou si ANIFILM připomene její velký podíl na úspěchu filmů studia Bratři v triku a v programu Hyperlapse & Co. se představí atypické animační postupy. Nemalou českou stopu ve světě animace pak připomene velká výstava AnimaCZe po roce 89.
Do Třeboně se vedle diváků chystají i stovky animátorů z celého světa a chybět mezi nimi nebudou jak slavné osobnosti sbírající dlouhodobě uznání a ceny za svou tvorbu tak i mladí tvůrci, kteří svými filmy představují nejnovější a často překvapivý vývoj filmové animace.
Hosté a jejich programy na ANIFILMU 2019
Letošního ANIFILMUse v pozici porotců či hostů představí řada významných filmařů. Své filmy představí rumunská režisérka Anca Damian, mimo jiné autorka úspěšných celovečerních animovaných dokumentů Crulic – Cesta na onen svět nebo na karlovarském festivalu oceněného snímku Kouzelný vrch. Do Třeboně přijede také francouzský producent Ron Dyens, zakladatel Sacrebleu Productions, jehož portfolio čítá festivalové hity nebo celovečerní film Až na severní pól. Dalším hostem a porotcem bude i nejznámější švýcarský režisér animovaných filmů Georges Schwizgebel, který za svou tvorbu sbírá ceny například na festivalech v Cannes, Hirošimě, Ottawě i na Berlinale a jehož film Jízda do propasti je často uváděn jako jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. V porotě zasedne a své filmy v samostatném programu představí také švédský specialista na anidok Jonas Odell, jehož způsob práce ovlivnil celou generaci tvůrců. Vedle filmů oceněných například na Berlinale Zlatým medvědem režíruje i hudební klipy, například pro The Rolling Stones, Goldfrapp nebo U2. A na Berlinale byla za svůj film Plody mraků letos oceněna i další porotkyně, česká režisérka Kateřina Karhánková, která letos na ANIFILMU také představí svou filmovou tvorbu. Jaromír Plachý, který sklidil celosvětový úspěch se svou hrou Chuchel, usedne v porotě pro počítačové hry.
Do Třeboně také dorazí mnozí tvůrci soutěžících filmů, chybět mezi nimi nebude Denis Do, francouzský režisér celovečerního filmu Funan, který si již odnesl hlavní cenu z festivalu v Annecy a dvě ceny Emile Awards. Argentinský režisér Juan Antín doprovodí svůj soutěžící celovečerní film Pačamama a maďarská producentka a scenáristka Radmila Roczkov bude osobně držet palce svému celovečernímu filmu Sběratel Ruben Brandt. Stejně tak slavný estonský režisér Kaspar Jancis bude fandit snímku Kapitán Morten a pavoučí královna.
Letošní ANIFILM ve velkém stylu představí žánr animovaných dokumentů – ANIDOK
Letošním hlavním tématem nesoutěžního filmového programu je anidok, unikátní filmový formát, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. V tomto programu se představí i tři Oscarem oceněné filmy: Frank Film od Franka Mourise, Ryan od Chrise Landretha a Měsíc a syn od Johna Canemakera. Připomene se i vítěz festivalu v Cannes a držitel Zlatého glóbu Valčík s Bašírem režiséra Ariho Folmana, českou stopu v tomto žánru otiskne film Kresleno z paměti českého režiséra Paula Fierlingera. Tomuto žánru se věnoval i známý režisér Peter Lord ze studia Aardman a připomeneme tedy jeho film Válečný příběh, který byl oceněn na festivalu v Ottavě. A chybět nemůže ani celovečerní montypythonovský film Autobiografie jednoho lháře, jehož hlavní postavou je Graham Chapman, tedy ten „z Monty Pythonů, co už umřel.“ Součástí programu bude také historie a současnost žánru anidok u nás. Věnovali se mu třeba Jiří Brdečka nebo Michaela Pavlátová a čím dál populárnější je i mezi českými mladými tvůrci.
Ochutnávka: některé filmové programy, které je dobře nevynechat
Velkou pozornost vždy poutá program filmů v sekci Zvláštní uvedení. V loňském roce měl premiéru Psí ostrov Wese Andersona a letos se představí novinka neméně významného režiséra Roberta Zemeckise a to celovečerní film Vítejte v Marwenu, v němž kombinuje hrané pasáže s animovanými. Premiéru bude mít i poťouchle provokativní film Sederový masochismus americké režisérky Niny Paley. A ve stejné sekci se představí i filmy ověnčené cenou Emile Awards, což je nejvýznamnější evropská cena určená animované tvorbě. Pro fanoušky anime uvede ANIFILM premiérově pásmo krátkých filmů Skromní hrdinové od studia Ponoc, které navazuje tam, kde skončilo slavné Miazakiho studio Ghibli. Chybět nebude ani přehlídka nazvaná CEE Animation: Talents, ta představí ty nejlepší filmy od studentů a debutujících autorů z regionu střední a východní Evropy.
Program Oprášená klasika letos představí legendární film Karla Zemana Cesta do pravěku, který prošel digitálním restaurováním a v nových barvách se již dočkal uvedení na plátna kin a ANIFILM u toho nechce chybět. Uvedením tohoto filmu se zakončuje víceletý projekt Čistíme svět fantazie, v rámci kterého se nového hávu dočkaly už Zemanovy snímky Vynález zkázy a Baron Prášil. Netradiční sekce s názvem Hyperlapse & Co. se zaměří na filmy vytvořené technikami nefázované animace. ANIFILM zde představí možnosti některých technik – časosběru, pixilace krajiny, nature animation či výměny objektů. Filmový pohyb pak vzniká střihem, změnami úhlů záběru, změnou vzdálenosti a podobně.
Zajímavé bude také vidět, jak se daří ambiciózním projektům českých animovaných filmů, které se představí v programech Works in Progress. Michaela Pavlátová přiblíží svůj první celovečerní animovaný snímek Moje slunce Maad a prvních ukázek se dočkáme také od tvůrců loutkového filmu Myši patří do nebe.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.