Časté noční močení může být nepříjemným problémem, o kterém se ale lidé obvykle stydí mluvit. Příčiny mohou být různé. V některých případech je řešení snazší, než byste si mysleli, jindy může jít o příznak závažného onemocnění…
Kvalitní spánek patří mezi základní pilíře zdraví. Když ale člověku naruší noc několik návštěv toalety, odráží se to i na jeho celkové únavě, výkonnosti a potažmo i zdraví. Pro snížení častého buzení je vhodné omezit nadměrný příjem tekutin před spaním, zejména močopudných nápojů, jako jsou některé bylinkové čaje či káva anebo alkoholu. Možné příčiny ale mohou být různého charakteru od infekce močových cest přes cukrovku až po zvětšenou prostatu či dokonce rakovinu prostaty. „Noční močení, odborně zvané nycturie, je při frekvenci 1 až 2 za noc přirozená a závisí na mnoha faktorech. Pacient by měl zbystřit v případě, že při normálním příjmu tekutin překročí frekvence 3 a vícekrát za noc. Zde se opravdu vyplatí konzultovat problém s praktickým lékařem či urologem. Vše je však velmi individuální,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha, a apeluje, že pro zachování kvality života i ve zralém věku jsou nezbytné pravidelné preventivní prohlídky.
Se zbytnělou prostatou může pomoci teplá pára
U starších mužů je častou příčinou nočních návštěv toalety nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP). Postihuje přibližně 40 % pánů po padesátém roce věku, po sedmdesátce se týká takřka každého. Na vině jsou hormonální změny provázející stárnutí, které zbytnění prostaty způsobují. Průběh lze zmírnit medikamenty, jejich užívání však může být spojeno s vedlejšími účinky. Mezi nejmodernější způsoby, jak řešit problém se zbytnělou prostatou, patří technologie REZŪM, založená na léčbě za pomoci sterilní teplé páry.
90 % pacientů pozoruje po zákroku výrazné zlepšení zdravotního stavu
Metoda REZŪM je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml. „Dá se říci, že meziročně stoupá zájem o tento výkon o 10 %. U 90 % našich pacientů dojde k výraznému zlepšení jejich zdravotního stavu,“ sděluje MUDr. Stolz příznivé výsledky zákroku, který se provádí ambulantně a pouze v lokální anestezii. Jeho výhodou je, že jde o bezbolestný a šetrný zákrok bez rizika ztráty erekce, které je častou pooperační komplikací u klasické chirurgické operace prostaty. „Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ vysvětluje primář UroKlinikum Praha, kde tímto unikátním přístrojem léčí pacienty. Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života.
Když nádor prostaty působí potíže s močením, je zpravidla už pokročilý
Mezi nejzávažnější příčiny častého nočního močení patří rakovina prostaty. „Je však nutné podotknout, že počínající karcinom prostaty je v počátečních stádiích prakticky asymptomatický, což znamená, že případné ložisko nezpůsobuje žádné urologické potíže,“ upozorňuje MUDr. Stolz, který současně potvrzuje, že i v jeho ordinaci pozoruje nárůst diagnostikovaných nádorů prostaty. Ročně si tuto diagnózu v České republice vyslechne více než 8 tisíc mužů, což je téměř třikrát více než před přibližně 20 lety. [1] „Velký vliv na počet diagnostikovaných nádorů má edukace a včasná prevence u většího okruhu pacientů, díky které se podaří zachytit tato onemocnění již v počátečních stádiích. Což má signifikantní vliv na úspěšnost léčby,“ dodává urolog.
Screening dokáže odhalit rakovinu včas
Pokud je rakovina prostaty odhalena zavčasu, mají pacienti také vysoké šance na vyléčení. Pětileté dožití při záchytu v klinickém stádiu I je 100 %. U záchytu v klinickém stádiu IV se však snižuje na 53 %.[2] Proto byl v loňském roce spuštěn Populační pilotní program časného záchytu karcinomu prostaty u mužů ve věku 50 až 69 let, který si klade za cíl odhalit co nejvíce nádorů prostaty včas. „Za tento program je určitě dobré pochválit zapojené subjekty pod vedením Ministerstva zdravotnictví ČR. Díky tomuto programu se povědomí o možnostech preventivních programů dostává mezi mnohem širší okruh ohrožených skupin a přináší tak více včasných záchytů v ranných stádiích, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby,“ informuje MUDr. Stolz a dodává: „Významnou součástí celého projektu jsou i praktičtí lékaři. Díky jejich zapojení i na našem odborném pracovišti pozorujeme vyšší počet pacientů z těchto věkových skupin.“
Prevence je základ
Pravidelné preventivní návštěvy urologa jsou proto zásadní nejen pro případné odhalení rakoviny prostaty, ale můžete zavčasu předejít i potížím s nočním močením vlivem zvětšené prostaty. Je zbytečné se trápit nevyspáním nebo dokonce nechat dojít onemocnění do pokročilého stádia, kdy dochází k retenci moči, a řešením může být i trvalé zavedení cévky do močové trubice a její výměna v pravidelných termínech. Návštěvy urologa se přitom nemusíte bát. Nepotřebujete na ni ani doporučení od praktického lékaře, můžete se objednat i bez něj. Základní preventivní vyšetření u urologa zabere obvykle přibližně 15–20 minut, další vyšetření záleží na zdravotním stavu pacienta.
Prohlídka vedle základní anamnézy obvykle zahrnuje rozbor moči, muže čeká vyšetření prostaty přes konečník. Urolog pohmatem vyšetří orgány močového a pohlavního ústrojí, absolvujete ultrazvuk ledvin a orgánů malé pánve. Dále vám mohou být doporučena další vyšetření, jako je test PSA (prostatický specifický antigen), kontrola krevního obrazu, funkce ledvin, zjištění hladiny testosteronu, případně cystoskopie, uroflowmetrie (vyšetření průtoku moči) či urodynamické vyšetření. Každý muž starší 50 let by měl prevenci absolvovat nejméně jednou za rok.
[1] Zdroj: https://www.prostascreening.cz/cs/program/rakovina-prostaty/
[2] Zdroj: https://www.prostascreening.cz/
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.