Zdraví si obvykle klademe na nejvyšší příčku našeho žebříčku hodnot, stále více se však dostává do popředí zájmu také ekologie a péče o naši planetu. Životní prostředí jde totiž s osobním zdravím často ruku v ruce. Začít můžete u sebe doma. Poradíme vám, na co se zaměřit…
- Pravidlo: Uklízejte ekologicky!
Při úklidu spotřebováváme řadu prostředků, které obsahují chemikálie zatěžující životní prostředí. Přitom mohou škodit i našemu zdraví, protože následně vdechujeme částice nejrůznějších čističů, dezinfekcí, gelů, osvěžovačů vzduchu, sprejů, WC prostředků, repelentů, prostředků na hubení hmyzu… Navíc se kromě ovzduší dostávají i do odpadních vod a znečišťují přírodu. Při praní, uklízení, mytí nádobí a dalších činnostech proto můžete využít rad našich babiček a používat přírodní čistící prostředky jako je jedlá soda, citronová šťáva, ocet… Na trhu však naleznete rovněž řadu ekologických přípravků, které jsou šetrnou alternativou. Dívejte se, zda jsou opatřeny ekologickými certifikáty a nezapomeňte také na správné dávkování prostředků, abyste jich nepoužívali více, než je nutné. Někdy dokonce není potřeba žádný prostředek – stačí utěrka z mikrovlákna a voda. Také při používání spotřebičů správně využívejte správné programy a režimy. Díky tomu šetříte energii.
Tip: Chytré spotřebiče samy přizpůsobí výkon!
Například tyčový bezdrátový vysavač Dyson V15 Detect nabízí tři režimy vysávání optimalizované pro celou řadu úkolů. Navíc je natolik inteligentní, že pečlivě přepočítává nečistoty 15000krát za sekundu a nejen, že velikost a počet částic zobrazuje na LCD displeji, ale také podle znečištění přizpůsobuje výkon. Nastává tak ideální rovnováha mezi sacím výkonem a dobou chodu. V Eko režimu můžete vysávat až 60 minut (při pořízení náhradního zacvakávacího akumulátoru až 120 minut) na všech druzích povrchu. Zdroj: Dyson
- pravidlo: Myslete na čistý vzduch!
Nezapomínejte každý den pravidelně větrat, abyste měli v útrobách svého domova čerstvý vzduch a nekoncentroval se v něm CO2! Ovšem pozor: zejména v městských aglomeracích hrozí, že se do vašeho bytu dostane při větrání také mnoho nečistot, včetně výfukových plynů automobilů. Ve vašem domácím prostředí se mohou nacházet i další škodliviny, například jemné prachové částice a viry, bakterie, plísně, pyly, alergeny z rostlin, části textilií, zápachy vznikající jako výpary při vaření, zbytky vonných svíček… To vše se následně dostává do našich dýchacích cest. Navíc pokud přeci jen používáte chemické čistící prostředky, mohou se také hromadit ve vzduchu. Ve skutečnosti může být kvalita vnitřního vzduchu v domácnostech až 5krát horší než kvalita venkovního vzduchu.
Tip: Zdravý vzduch zajistí čističky vzduchu
Čistička Dyson Pure Hot+Cool čistí vzduch a zároveň v místnosti uchovává stabilní teplotu. Navíc lze nastavit režim proudění vzduchu, úhel oscilace a cílovou teplotu prostřednictvím aplikace Dyson Link a na dálku tak kontrolovat kvalitu vzduchu, anebo nastavit plánování tak, aby byla čistička zaplá, když ji potřebujete, a naopak neběžela zbytečně. Zdroj: Dyson
- pravidlo: Správné stínění ušetří peníze i planetu!
Úspora energií je základním předpokladem pro snížení ekologické stopy každého z nás. Trendem je proto nízkoenergetické bydlení, ale i v případě, že bydlíte ve starším domě, máte řadu možností, jak zamezit plýtvání energetických zdrojů. Zhasínejte, spotřebiče nenechávejte zbytečně ve stand-by režimu, používejte úsporné žárovky, nové spotřebiče pořizujte s ohledem na energetickou třídu a používejte kvalitní stínění, protože tím v zimním období snížíte únik tepla a v letním naopak zamezíte pronikání slunečních paprsků a nadměrnému ohřívání. „Dopad na energetickou úspornost je jedním z hlavních parametrů, kterými se zabýváme při vývoji nové stínicí techniky,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu). A navíc dokáže perfektně zatemnit, takže eliminuje světelný smog a přispívá ke zdravějšímu spánku.
Tip: Pořiďte si exteriérovou stínicí techniku!
Nejvyšší termoregulační efekt má exteriérová stínící technika – venkovní rolety či žaluzie nebo screenové rolety. „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujte intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby. Nicméně abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění, doporučujeme mít stínicí techniku přes den vytaženou v horní poloze,“ radí Žižlavský a dodává, že správné nastavení žaluzií v zimě zabraňuje i nechtěnému rosení oken a nabízí jednoduchou regulaci pronikajícího tepla.
U venkovní stínící techniky si můžete vybrat také způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky, nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Při námraze zanechejte žaluzii v příslušné pozici a vypněte automatické řízení. Zdroj: ISOTRA
- pravidlo: Buďte v souladu s přírodou!
Až budete vybavovat interiér, myslete na to, aby byly nově pořízené věci kvalitní a nadčasové, ať už jde o nábytek, spotřebiče, bytové doplňky, ale i podlahy, dveře a další. Je to podobné jako s oblečením v šatníku – vyplatí se mít raději méně věcí, zato kvalitní. A to i za cenu vyšších pořizovacích nákladů, jelikož v konečném důsledku vlastně ušetříte, když nebudete každých pár let kupovat nové a nové vybavení. Pokud se vám něco rozbije, vždy se snažte nejprve danou věc opravit než hned pořizovat novou.
Tip: Využívejte přírodní materiály, které podporují zdravou domácnost!
Vsaďte na recyklovatelné a přírodní materiály jako je dřevo, kůže, ovčí vlna, papír, rákos, korek, juta, bambus, hlína… Šetří přírodu a dokážou navíc krásně vyladit interiér! Návrat k přírodě podtrhují i zemité tóny, které jsou nyní „in“. Zároveň to nepřehánějte s textiliemi, ve kterých se usazují prach a roztoči. Zvláště u alergiků mohou způsobovat zdravotní potíže.
- pravidlo: Jezte a pijte z kvalitního nádobí!
Dbáte na to, z čeho je vyrobeno nádobí, ve kterém vaříte, anebo z něj konzumujete jídlo a pití? Dlouhodobým ekotrendem je nepoužívat jednorázové plasty, proto plastová brčka vyměňte za nerezová či papírová. Pokud používáte plasty (například kelímky, misky), dávejte pozor, odkud pocházejí a zda jsou 100 % bezpečné. Ideální materiál představuje recyklovatelný bioplast. Také pokud jde o termosky či termonádoby, zajímejte se o jejich bezpečnost. „Zásadní vlastnost odlišující kvalitní produkty je vždy ta izolační, tedy jak dlouho vydrží nápoj horký nebo studený. Při nákupu termosek, termohrnků či termokonvic se vždy zajímejte o značku a volte osvědčeného výrobce, který zaručuje kvalitní materiál bez škodlivin.
Je důležité si uvědomit, že případné toxiny se pak společně s pitím dostávají do vašeho těla a způsobují zdravotní rizika,“ varuje Martin Potůček z e-shopu www.termoo.cz. Podstatná je rovněž odolnost a výdrž, recyklovatelnost a udržení chuti nápoje. Vhodným materiálem pro korpus je nerezová ocel, která odpovídá hygienickým normám a je odolná vůči kyselinám a uhličitanům – zvládne tedy uchovat i ovocné džusy a sycené nápoje. Díky uchování teploty nemusíte ohřívat nápoje jako je čaj či káva, anebo jídlo. Tím šetříte i za energie.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.