Gynekoložka je tu od toho, aby pomohla

Ruku na srdce, dámy. Chodíte na gynekologii pravidelně? Nebo na ni raději zapomínáte? Podle MUDr. Veroniky Mňukové, která působí na renomované klinice PRENET v centru Pardubic, nechodí na pravidelné gynekologické prohlídky 30 až 40 procent žen. Ve své praxi se snaží, aby tuto péči absolvovaly s větší zodpovědností, a to především s ohledem na prevenci závažných onemocnění a udržení celkového zdraví reprodukčního systému.  Paní doktorka si s námi povídala o tom, proč je důležité podstupovat pravidelně gynekologické vyšetření a čemu všemu se dá zabránit.

Proč je dobré chodit na pravidelnou preventivní prohlídku?

Pravidelné gynekologické prohlídky jsou klíčové pro zachování zdraví každé ženy. Během preventivní prohlídky může lékař včas odhalit případné zdravotní problémy jako jsou gynekologické záněty, hormonální nerovnováha nebo předrakovinné změny na děložním čípku.

Co je součástí preventivní gynekologické prohlídky?

Jde o komplexní vyšetření, které zahrnuje několik důležitých kroků. Prohlídka začíná rozhovorem s lékařem, kdy se lékař ptá na osobní a rodinnou anamnézu pacientky, užívání léků, menstruační cyklus a problémy s ním, plánování těhotenství, případně na gynekologické obtíže. Dále následuje gynekologické vyšetření v zrcadlech a palpační, jehož součástí je i provedení cytologického stěru z děložního čípku. Ve vybraných případech je doplněno ultrazvukové vyšetření malé pánve vaginální nebo abdominální ultrazvukovou sondou.

Jak často mají ženy chodit na gynekologii?

Pravidelná preventivní prohlídka by měla probíhat jednou ročně. V případě jakýchkoli obtíží, změn či těhotenství by žena měla navštívit gynekologa ihned.

Čemu všemu může preventivní prohlídka pomoci?

Preventivní prohlídka může pomoci včas odhalit a předejít řadě zdravotních problémů. Díky pravidelným kontrolám lze zabránit vážným onemocněním a zvýšit šance na jejich úspěšnou léčbu. Klíčovou součástí gynekologické prevence je cytologický stěr, který dokáže odhalit předrakovinné změny na děložním čípku. V indikovaných případech lze vyšetřit i přítomnost HPV infekce, která je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. Prohlídka je také skvělou příležitostí konzultovat jakékoli otázky ohledně menstruačního cyklu, antikoncepce, plánování těhotenství nebo menopauzy. Prevence je vždy lepší než řešení problémů, které už vznikly.

Kolik žen v dnešní době zanedbává gynekologickou prevenci?

Podle dostupných údajů z posledních let dochází na gynekologické prohlídky přibližně 60–70 % žen, to znamená, že zhruba 30–40 % žen neabsolvuje prevence v doporučených intervalech.

Proč je důležité chodit na gynekologii v každém věku, tedy například i po menopauze?

MUDr. Veronika Mňuková

Zejména u žen nad 50 let dochází k tomu, že přestávají na gynekologickou prevenci chodit. V populaci se dostáváme na hodnoty pouze kolem 30 % žen nad 50 let, které na prevence pravidelně dochází. Starší ženy často mají pocit, že už gynekologické vyšetření nepotřebují, souvisí to mimo jiné s tím, že již nemají menstruaci a některé nejsou sexuálně aktivní. Právě po menopauze se ale zvyšuje riziko některých gynekologických onemocnění. Mnohé ženy pak přijdou až ve chvíli, kdy už mají potíže, což může být pozdě.

Co nedělat před gynekologickou prohlídkou?

Před gynekologickou prohlídkou není třeba žádná zvláštní příprava, postačí běžná hygiena, není dobré používat žádné vaginální produkty, není nutné se holit. Důležité je neplánovat prohlídku v průběhu menstruace, nejlepší načasování prevence je v první polovině menstruačního cyklu. Před prohlídkou na gynekologii by se také ženy neměly zbytečně stresovat – gynekoložka je tu od toho, aby jim pomohla.

Text: Markéta Faustová

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.