Jak si ženy vybírají o velikost menší oblečení aneb 5 tipů jak se při sportu cítit skvěle

Karanténa neznamená, že musíte doma zahálet na gauči! Vrhněte se na pravidelné sportování, které vám zlepší postavu, kondičku i náladu… A jaké si vybrat oblečení, abyste se v něm při cvičení cítili pohodlně a plnilo správnou funkci? Poradíme vám, na co všechno se zaměřit a čemu se vyhnout!

  1. tip  Aby bylo vhodné pro „váš“ sport…

V současné době jsme odkázáni především na domácí cvičení a při výběru vhodného oblečení byste měli myslet na to, jakému typu pohybu se budete věnovat. Při aerobních aktivitách jako je běžecký pás či eliptický trenažer, vsaďte především na lehké a přiléhavé oblečení, například tričko či tílko z merino vlny, a praktické šortky nebo tříčtvrteční legíny. U pomalejších aktivit jako je jóga nebo tai-či si můžete dovolit volnější zavinovací tričko či kalhoty „harémky“. Pokud se rozhodnete sportovat venku, třeba na zahradě či v lese, nezapomeňte na důležité pravidlo vrstvení, kdy první vrstva má za úkol odvádět pot od těla, vrchní jej odvádí ven a zároveň chrání před vnějšími vlivy jako je vítr či déšť. Díky tomu zůstanete v suchu a neprochladnete. A v případě potřeby lze mít i prostřední, termoizolační vrstvu (mikina). Praktické jsou také návleky na nohy, které lze natáhnout, když se zhorší počasí – začne foukat nebo se zatáhne. 

  1. tip  Aby sedlo jako ulité…

Aby se vám dobře cvičilo, je nezbytné, aby vám sportovní oblečení dobře sedlo. Nemělo by být příliš těsné, protože pak je nepohodlné, může způsobit otlaky nebo i podráždění pokožky. Příliš volné zase brání v pohybu a může se zachytávat do cvičebních pomůcek – zejména pozor na „plandavé kalhoty“, které nejsou vhodné například na jízdu na rotopedu. Ideální je samozřejmě oblečení vyzkoušet, ale v době, kdy jsou kamenné prodejny s oblečením uzavřené, nezbývá, než využít nabídky online e-shopů. Než začnete vybírat správnou velikost, je zapotřebí, abyste kromě své výšky zjistili i další tělesné proporce – vezměte proto do ruky krejčovský metr a změřte si obvod hrudníku, pasu, boků a u kalhot také vnitřní šev, u dámské podprsenky zase míru pod poprsím. Přiznejte si, že vždy po očku sledujete menší velikost, ve které se pak necítíte svá? Nikdo na vás neuvidí, jestli máte M nebo L, ale všichni uvidí, jestli se cítíte ve své kůži a jste spokojená.
V daném internetovém obchodě se pak podívejte na tabulku velikostí, podle níž se můžete zorientovat – u každého výrobce se totiž číslování může lišit. Pokud se vám přesto stane, že vám přijde zboží, které vám velikostně nesedí, máte možnost jej vyměnit – je však třeba, aby bylo nepoškozené a s originální visačkou. Dobře si před objednáním pročtěte obchodní podmínky.

  1. tip:  Abyste se v něm nepařili…

U sportovního oblečení je nejdůležitější materiál, z něhož je ušité. Vyhněte se bavlně, která saje pot a oděv zůstává po zvýšené fyzické aktivitě mokrý – nejen, že se budete cítit nepříjemně, ale může to vést k prochladnutí! Oblečení musí být prodyšné a naopak odvádět pot od pokožky. Ideální je k tomuto účelu merino vlna, která je navíc antibakteriální, takže nezapáchá. „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněný nátělník nebo tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně Norské módy pro Českou republiku.

  1. tip:  Aby vám to slušelo…

Při sportu se musíte cítit dobře – a k tomu přispívá i oblečení, které vám sluší a zvedne vám sebevědomí! Na trhu najdete celou řadu barev a vzorů od jemné růžové, jež vypadá velmi žensky, až po pestrobarevné odstíny. „Máme takovou mantru, když navrhujeme oblečení. Musíme udělat ženy zdravější, silnější a šťastnější. My opravdu přemýšlíme o tom, jak se budou v našem oblečení cítit a následně i v jejich životě,“ říká olympijská medailistka Kari Traa, která se během úspěšné kariéry lyžařské závodnice začala věnovat navrhování dámského sportovního oblečení a založila módní značku, nesoucí její jméno. Zaměřuje se na ženy a oblečení přizpůsobuje tak, aby jim nejen sedlo, ale díky střihu a trendy odstínům a potiskům také lichotilo jejich postavě.

  1. tip:  Aby vás nebolela záda…

Svou pozornost věnujte i výběru spodního prádla – dámy by si měly pořídit dobrou sportovní podprsenku, která ňadra bude podpírat a zpevňovat je. Tím snížíte napětí ve vazech a vyhnete se bolestem zad a šíje. Především u dynamického pohybu jako je běhání na pásu, skákání přes švihadlo nebo aerobik může pohyb prsou cvičení znepříjemnit. Podprsenka určená pro sportovní aktivity by tedy měla prsa vertikálně fixovat, být z příjemného a pružného materiálu, který je prodyšný a funkční. A víc než kdy jindy platí, že musí dobře sednout! Ideální je také bezešvá anebo s měkkými švy, jež nedráždí pokožku. Ramínka by měla být široká, aby rozložila váhu a nezařezávala se do ramenou. Vybírejte i podle designu – mnohé podprsenky (např. Devold, Kari Traa) totiž lze nosit samostatně jako top, anebo přes ně jen navléknout tílko a budete vypadat skvěle!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.