Mezi 11. červencem a 6. srpnem nabídnou osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Pozvání na festival opět přijali špičkoví zahraniční i čeští interpreti, kteří se představí v poutavých a leckdy humorných programech širokého tematického rozpětí. Dramaturgie letošního jubilejního ročníku nabídne hned několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami. K oslavám neodmyslitelně patří i tanec, který zpestří hned několik festivalových večerů.
„20 let je bezesporu krásný věk. Festival už není žádný „puberťák“, je to dospělý jedinec s vlastními názory, vizemi, s přesvědčením. Je však zároveň otevřen novým podnětům, přijímá výzvy a především je plný energie. A právě takový festival jsme letos připravili,“ říká o letošním ročníku ředitelka festivalu Josefína Matyášová.
Letošní ročník slavnostně zahájí koncert s příhodným názvem Jubilate Deo. 11. července v kostele sv. Šimona a Judy představí Musica Instrumenta z Drážďan a pražský vokální ansámbl Cappella Mariana strhující oslavná díla benátských a saských chrámů 16. a 17. století. Velkolepým závěrem festivalových oslav pak bude 6. srpna v Rudolfinu večer s názvem Večer pro krále. Komponované hudebně-taneční představení láká na árie a taneční části z francouzských barokních oper, z nichž mnohé měl v oblibě hudbymilovný král Ludvík XV. V podání pěvců Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena a dvojice tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines, se za doprovodu orchestru Collegium Marianum rozvine příběh osudové lásky, podpořený stylizovanými barokními kostýmy i světelným designem.
Festivalový program dále nabídne například mistrovské kusy pro violu da gamba a loutnu v podání virtuosů Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy, dále překrásné mariánské nešpory mistrů renesanční polyfonie v provedení belgického vokálního kvinteta Utopia nebo španělský temperament v hudbě čtyř staletí v interpretaci mezzosopranistky Anny Reinhold, kvarteta Exclamatio a fenomenálního argentinského kytaristy Quita Gata. Na programu je také humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha Balet o kávě, v němž se představí polský taneční soubor Cracovia Danza a sólisté Patricie Janečková a Jaromír Nosek, nebo vystoupení věhlasného italského harlekýna Enrica Bonavery v představení inspirovaném tradicí commedie dell’arte a dále ukázky renesančních tanců v podání tanečního souboru Chorea Historica ve Valdštejnské zahradě.
Jubilate Deo
Slavnostní zahájení 11. července v kostele svatých Šimona a Judy bude patřit velkolepým vícesborovým dílům benátských a saských chrámů. Vynikající trombonista Ercole Nisini se svým souborem Instrumenta Musica pravidelně velebí Boha ve slavném Frauenkirche. Nyní spojí hlasy cinků, trombonů a dulcianů s hlasy pěvců z Cappelly Mariany Vojtěcha Semeráda. Společně provedou díla G. Gabrieliho, O. di Lassa, H. Schütze, A. Trombettiho či M. Praetoria.
Den následující po koncertě se bude Ercole Nisini věnovat zájemcům z řad hráčů na barokní trombony i řad široké veřejnosti během specializovaného půldenního workshopu (workshop se bude konat v prostorách HAMU v Praze).
Balet o kávě
Ve středu 17. července se v Divadle ABC můžeme těšit na humorné představení s hudbou J. S. Bacha. Své umění představí 13členný polský taneční soubor Cracovia Danza Romany Agnel za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Na programu budou mimo jiné tance z Bachových orchestrálních suit a árie z Kantáty o kávě, ve kterých se pěveckých partů ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek. Posluchači se mohou těšit na tančící kávové konvičky, cukřenky či kávová zrnka ve třech obrazech: Veselí před kavárnou – V kavárně – Boj o kávu.
Corazón español
Koncerty v Zámku Troja jsou již tradičně zasvěceny španělské hudbě a ani letos tomu nebude jinak. V pondělí 22. července se ve společnosti skladatelů, jako jsou Gaspar Sanz z Calandy, Juan Hidalgo z Madridu nebo Sebastián Durón z Brihuegy, vydáme za španělským temperamentem, kterému místní říkají „corazón español“. Zpívat bude rodačka z Paříže Anna Reinhold, již doprovodí katalánské kvarteto Exclamatio a skvělý argentinský hráč na kytaru a další drnkací nástroje Quito Gato. Hudební pouť odhalí, že španělské srdce bije dál, ať už v rytmu Joaquína Turiny nebo Federica Garcíi Lorcy. A bije ohnivě!
Rosa mystica
25. července, v den svatého Jakuba, se v kostele sv. Salvátora v Anežském klášteře rozvinou dvě mystické květiny. Bělostná lilie svaté Anežky a také růže, symbol Panny Marie. O ně bude skrze mariánské nešpory pečovat vynikající belgický ansámbl Utopia. Tedy to nemohou být jiné nešpory než od mistrů franko-vlámské renesanční polyfonie Giovanniho Pierluigiho da Palestriny, Josquina Despreze, Nicolase Gomberta či Cristóbala de Morales. Zazní také díla méně známých Angličanů Richarda Deringa a Petera Philipse, kteří za katolictvím emigrovali do Flander, přičemž plně vyznávali i franko-vlámskou hudební tradici. Těšme se tedy na večer, na jehož konci uzříme Rosu mysticu umně vyvedenou na franko-vlámském gobelínu. Nejen k poctě Bohorodičky, ale také k poctě svaté Anežky, se kterou letos slavíme třicet let od svatořečení.
V zahradách múz
Hudba pařížských salónů 18. století rozezní v pondělí 29. července prostory Zámku Troja. Těšit se můžeme na skutečné hudební delikatesy, malé kantáty i části velkých oper. V centru pozornosti budou dva vyhlášení mecenáši: Louis François I. de Bourbon (princ de Conti) a Alexandre Le Riche de La Pouplinière, jejichž hudební salony svojí kvalitou konkurovaly hudební produkci na královském dvoře. Skladatele, jako jsou Louis-Nicolas Clérambault, Jean-Joseph Cassanéa de Mondoville či André Danican Philidor, probudí k životu sopranistka Chantal Santon-Jeffery, flétnistka Jana Semerádová, houslistka Stéphanie Pfister a cembalistka Béatrice Martin, k nimž se se svými barokním violoncellem připojí Bruno Cocset.
Due virtuosi
Ve středu 31. července se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí duo virtuosů: světoznámý italský gambista Vittorio Ghielmi a loutnista Luca Pianca, jenž spoluzakládal legendární soubor Il Giardino Armonico. Tito dva umělci jsou nejen výsostnými hudebními individualitami, ale také zapálenými interprety komorní hudby. A právě vášeň, ale také dokonalá souhra a interpretační kázeň jsou nutnými podmínkami pro provádění intimních klenotů Marina Maraise či Antoina Forquerayho, francouzských barokních autorů, kteří se do hudební historie zapsali jako „anděl“ a „ďábel“ violy da gamba.
Večer pro krále
Slavnostní zakončení jubilejního 20. ročníku Letních slavností staré hudby proběhne 6. srpna v Rudolfinu. Večer pro krále bude láskyplným vyznáním francouzské barokní opeře, v níž se snoubí pěvecké umění s uměním tanečním. Program, sestavený z vybraných vokálních a instrumentálních čísel francouzských barokních oper, vypráví příběh dvou milenců v podání skvostných pěveckých sólistů Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena. Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – v našem případě dva taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují. Uslyšíme pastorále, strhne se bouře, zažijeme peklo, ale také výheň i led lásky. Abychom všem těmto dějovým a emočním zvratům uvěřili, musí být skladatelská společnost vskutku vybraná. Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair, kteří všichni komponovali pro Ludvíka XV., jsou hudebními vypravěči par excellence. Hudbu provede orchestr Collegium Marianum se svou vedoucí Janou Semerádovou, choreografii vytvořila věhlasná choreografka Natalie van Parys.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.