Loono se v rámci nové kampaně zaměřuje
na správnou péči o zuby

Že je potřeba pravidelně si čistit zuby a alespoň jednou ročně navštěvovat zubaře, se většina z nás dozvěděla od rodičů během svého raného dětství. Co to ale zubní kaz vlastně je? Jak si vybrat správný zubní kartáček? A proč zařadit do své prevence návštěvy dentální hygieny?  Nezisková organizace Loono v rámci kampaně věnované zubům odpovídá na vše, co by vás mohlo zajímat o vaší ústní dutině.

„Se zubním kazem se setkala naprostá většina z nás. Ti šťastnější pouze u někoho ve svém okolí, ti méně šťastní museli přežít trýznivé minuty v křesle pod vrtačkou svého zubního lékaře. Ne všichni ale už ví, že je zubní kaz infekčním onemocněním, a proto může docházet k jeho přenosu na další zuby v dutině ústní,“ vysvětluje doktorka Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono. „Rozsáhlý kaz může vést k úplné destrukci korunkové části zubů, ze kterých pak zbydou pouze kořeny. Je proto zapotřebí se o zuby náležitě starat,“ dodává.

Jak se tedy zubnímu kazu úspěšně vyhýbat? Pravidelnou a důslednou hygienou. Zuby by se měly čistit ráno a večer do odstranění plaku. Neobejdete se u toho bez klasického kartáčku, který je zapotřebí měnit při roztřepení vláken nebo nejdéle po třech měsících používání. Zapomenout byste neměli ale ani na jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky a zubní nit. Pro doplnění se může hodit i zubní pasta a ústní voda. Ty však nejsou podmínkou. Nejdůležitější je zubní plak odstraňovat pravidelně mechanicky.

Důležitá je také správná technika čištění zubů. Zanedbání ústní hygieny neohrozí jen váš úsměv, ale může výrazně zkomplikovat také vaše zdraví. Infekce ze zubního kazu může proniknout do krevního oběhu, což je nebezpečné zejména pro ty, kteří trpí onemocněním srdce nebo ledvin, mají umělou chlopeň nebo se na operaci srdce chystají.

Je proto zapotřebí alespoň jednou ročně navštěvovat svého zubaře a dentální hygienu a zkontrolovat zdraví zubů a správnost péče o ně. Zatímco zubní lékaři pěčují o celkové zdraví ústní dutiny a spravují škody napáchané bakteriemi, dentální hygienistky udržují spolu s pacientem ústní dutinu v takovém stavu, aby toho bylo zapotřebí napravovat co nejméně.

Kromě pravidelného čištění zubů správnou technikou a navštěvování zubaře a dentální hygieny pomůže v boji proti zubnímu kazu také omezení konzumace sladkostí, pomůže naopak konzumace potravin s logem Happy Tooth, které nezpůsobují vznik zubního kazu, a používání zubní pasty, gelu a ústní vody s fluoridy, které zvyšují odolnost skloviny vůči kyselinám.

Veškeré další informace najdete na webové stránce kampaně, v článcích na blogu nebo na sociálních sítích Loono. Preventivní prohlídky u zubaře i dentální hygienistky vám pohlídá mobilní aplikace Preventivka.

Projekt je realizován za finanční podpory Hlavního města Prahy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.