Problémy s neplodností trápí v Česku téměř pětinu párů. Důvodem jsou nejenom zdravotní komplikace, ale i rostoucí věk žen. Pomoc v podobě asistované reprodukce nabízí v tuzemsku desítky klinik, většina párů se ale jen těžko orientuje v tom, kterou z nich si vybrat. Jak by měla péče na klinice správně vypadat, na co mají páry nárok a co by je naopak mělo varovat, radí MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP a zároveň vedoucí lékař IVF Clinic v Olomouci. A také MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař Reprofitu a vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.
Napoví počty pacientů i recenze
Řada reprodukčních klinik má sice výbornou marketingovou kampaň a informace nabízí na moderních webových stránkách, o jejich kvalitě to ale vypovídat nemusí. „Úspěšnost kliniky se neposuzuje lehce. Důležitým ukazatelem je počet léčených pacientů a počet narozených dětí – čím jich je víc, tím více dobrých specialistů tam pracuje, a klinika má pak lepší výsledky,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. Ženám, které teprve do procesu vstupují, pomohou při výběru kliniky i recenze ostatních pacientek, které najdou na webu či sociálních sítích. Poradit jim umí také jejich gynekologové – právě k nim se totiž z reprodukčních klinik těhotné pacientky vrací. „Gynekologové ví, z jakých zařízení si jejich pacientky odnesly dobrou zkušenost, komu důvěřovaly. Ostatním ženám tak mohou poskytnout užitečné reference,“ doplňuje MUDr. Pavel Otevřel.
Důležitá je osobní konzultace
Párům, které váhají s výběrem reprodukční kliniky, hodně napoví osobní návštěva a pohovor se specialisty přímo na místě – úvodní konzultace je navíc většinou zdarma. „Rozhodně bych se snažil vyvarovat klinik, které párům nabízí ceníky a různé balíčky ještě předtím, než zájemce vyzpovídají. Páry by měly zdravotnická zařízení vždy osobně navštívit, s lékaři probrat své problémy a pobavit se o možných způsobech řešení,“ vysvětluje MUDr. Otevřel. Teprve po vyšetřeních, která následují, pak odborníci na klinice zvolí ideální postup léčby, seznámí s ním pacienty a nabídnou konkrétní služby.
Pozor na placení zbytečných vyšetření
Vstupní vyšetření na klinikách, kromě některých specializovaných, plně hradí zdravotní pojišťovny. Jejich rozsah posuzuje ošetřující lékař. „Pokud kliniky nabídnou všechna vyšetření všem pacientům, například genetiku, imunologii či hysteroskopii, nemusí k tomu vést jednoznačné zdravotní důvody a nezní to moc důvěryhodně,“ zdůrazňuje MUDr. Otevřel. Primárně by se měli lékaři soustředit na určení správné diagnózy a neprovádět navíc specializovaná vyšetření, za která musí pacienti doplácet. „Co se týká léčby, ženy do 40 let mají čtyři cykly umělého oplodnění (IVF) hrazeny z větší části ze zdravotního pojištění,“ doplňuje MUDr. Machač výčet toho, na co mají pacientky nárok.
Některé metody jsou slepou cestou
Jakmile specialisté vyberou konkrétní metodu léčby neplodnosti, měli by s ní vždy pacienty podrobně seznámit. „V oblasti asistované reprodukce se setkáváme i se spoustou komerčních firem. Klinikám nabízí různé vitamíny, preparáty či technologie, které mají teoreticky zvýšit šanci na otěhotnění – řada z nich je ale slepou cestou. Proto by měli lékaři nabízet jen takové metody, u nichž umí vysvětlit, v čem spočívá jejich přínos,“ říká MUDr. Machač. Nejenom pacientům, ale i lékařům podle něj může napovědět „semafor“, který zpracovala anglická asociace regulující léčbu neplodnosti (HFEA). „Metody, které pomáhají všem a jsou vědecky ověřené, mají zelenou barvu. Oranžová barva značí, že je metoda vhodná jenom pro určité pacienty. S otazníkem nebo červeně jsou označeny metody, jejichž účinek je sporný,“ dodává MUDr. Machač.
Úspěšnost asistované reprodukce není stoprocentní
Oborníci na asistovanou reprodukci by měli pacienty vždy upozornit na to, že ani moderní medicína nedokáže zázraky a neumí zvýšit kvalitu pohlavních buněk. Úspěšnost asistované reprodukce proto nikdy nemůže být stoprocentní. „Pokud k nám přijdou dva nemocní lidé a my spojíme jejich spermie a vajíčka, nikdy ‚neuděláme‘ lepší embryo než to, které by vzniklo přirozenou cestou. To je velmi naivní představa. Pohlavní buňky dokážeme vybírat a spojovat, ale neumíme zvyšovat jejich kvalitu,“ vysvětluje MUDr. Machač. Pokud jsou ale dárci vajíček i spermií zdraví a ženy nejsou v pokročilém věku, dosahuje podle něj v tuzemsku asistovaná reprodukce výborných výsledků.
Kvalitní klinika funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu
Při výběru reprodukční kliniky by si měly páry zjistit, jestli se v ní mohou v případě urgentních problémů obrátit na specialisty 24 hodin denně 7 dní v týdnu. „Každá kvalitní klinika by měla mít pro pacienty k dispozici horkou linku, která funguje nepřetržitě. Pokud mají pacientky bolesti nebo například krvácí, je velmi důležité, aby své potíže ihned konzultovaly s odborníky,“ říká MUDr. Machač. Důležitým kritériem výběru kliniky je také možnost absolvovat plánovaný léčebný zákrok kterýkoli den v týdnu. Kliniky by měly poskytovat i další služby. „V případě potřeby by měly zajistit například genetické nebo urologické vyšetření. Důležitá je i spolupráce s ostatními specialisty, ať už se jedná o centra pro léčbu endometriózy, nebo o psychology,“ uzavírá MUDr. Otevřel.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.