V Čechách je uměle přerušeno 20 tisíc těhotenství ročně, přitom ale existuje spousta možností, jak se tomuto psychicky i fyzicky vyčerpávajícímu rozhodnutí vyhnout. Vtipná babská rada sice zní, že nejlepším receptem proti nechtěnému otěhotnění je vzdát se sexu, ale páry mají naštěstí i mnoho dalších způsobů, jak se chránit. Kromě klasické hormonální, bariérové nebo chemické antikoncepce mohou mít ženy (i muži!) vždy po ruce antikoncepci pohotovostní, která zabrání otěhotnění v případě nechráněného sexu.
Češky a potraty
Od začátku 90. let počet umělých přerušení těhotenství v Čechách velmi rychle klesal – konkrétně z děsivého čísla 107 tisíc na 25 tisíc v roce 2008. Za jeden z důvodů lze označit jistě i zvyšující se rozšířenost hormonální antikoncepce. Za téměř 20 let totiž vzrostl počet žen, které braly hormonální antikoncepci, ze 110 na 835 tisíc! Od roku 2008 se už bohužel počet umělých potratů moc nesnižuje a stále se pohybuje okolo 20 tisíc každý rok. Přitom by stačilo včas užít pohotovostní pilulku, která dovede zabránit vážným životním komplikacím.
Jak pohotovostní antikoncepce funguje
Pohotovostní antikoncepce zabraňuje těhotenství dříve, než k němu dojde. Především brání uvolnění vajíčka z vaječníku a vůbec nedojde k ovulaci, nejedná se tedy o potratové pilulky. Gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová vysvětluje: „Pilulky Escapelle a Postinor se dají zakoupit v sekci volného prodeje v lékárně bez předpisu a bez předkládání občanského průkazu. V zájmu rychlé dostupnosti je možné mít pilulku doma nebo v kabelce. Limit pro použití pilulky je 72 hodin, což by mělo být dostačující pro to, aby každá žena během této doby pilulku stačila zakoupit a užít, pokud ji nemá po ruce. Čím dříve po nechráněném styku pilulku žena užije, tím bude účinnější. Je však třeba brát v úvahu, že by pilulka neměla být užívána víckrát než jednou během jednoho menstruačního cyklu.“
Mě se to netýká
Spousta žen žije v domnění, že jejich antikoncepce je spolehlivá a „nehoda“ při sexu se jim stát nemůže. Opak je pravdou! I zkušeným párům se mohou přihodit „technické potíže“ v podobě protrženého kondomu nebo zapomenuté antikoncepční pilulky. Aktuální data společnosti Richter Gedeon ukázala, že nejčastěji pohotovostní antikoncepci využívají dívky ve věku 15-20 let a ženy ve věku 35+. Její spotřeba roste v posledních letech ročně o 6 %. MUDr. Kamila Nouzová k tomu dodává: „I vzhledem k trendu posledních let doporučuji všem dívkám i zkušenějším ženám, které se možná domnívají, že jim se to stát nemůže, mít v kabelce pro jistotu pohotovostní pilulku. Když ji včas použijete, dokáže zabránit nechtěným následkům. Optimisticky bychom mohli věřit, že se jednou díky zodpovědnějšímu chování žen ve statistikách dostaneme na počet umělých přerušení těhotenství blížící se nule.“
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.