Každá druhá žena v Česku přicházející do ordinace na gynekologickou prevenci odchází s vírou, že se s klidem bude moct vrátit až za další půlrok až rok. Co se ale stane, když výsledky cytologie nedopadnou nejlépe? Horší nález nemusí hned značit černý scénář, ale minimálně taková zpráva rozladí vaši pohodu. V řadě případů lze horší cytologii korigovat a podpořit zánik HPV infekce.
Přestože je pravidelná preventivní prohlídka u gynekologa stejně důležitá, jako pravidelná prohlídka u zubaře, polovina českých žen tuto skutečnost podceňuje a přichází do ordinací gynekologa s problémy, které zašly do pokročilého stádia. Od roku 1960 má každá žena v rámci zdravotního pojištění hrazen odběr buněk z děložního hrdla – cervikální cytologii, která dokáže včas odhalit změny na děložním čípku a zabránit vzniku karcinomu. Díky tomu se od té doby snížil výskyt karcinomu děložního hrdla z 32 na 14 ze 100 000 žen.
Pozitivní cytologie
Cytologická vyšetření neidentifikují pouze karcinom jako takový, ale sledují vývoj buněk pod vlivem infekce HPV – tedy Human Papilloma Virus. S touto infekcí se během života setká 70 – 80 % lidí. 90 % z nich se dokáže silou imunity s virem vypořádat bez následků.
Výsledek cytologického vyšetření může zahrnovat širokou škálu postižení. Do určitého nízkého stupně postižení se doporučuje další prohlídka do 6 měsíců. V této době ještě nejde o zhoubné bujení, ani není třeba provést invazivní zákrok. Po 6 měsících se hodnotí vývoj onemocnění, zda došlo ke zlepšení nálezu, nebo zda je výsledek stejný či horší, než před půl rokem. V případě nálezu s vyšším stupněm postižení HPV infekcí se přechází k invazivnímu řešení.
Místo šestiměsíčního čekání podpořte aktivně svou imunitu
Jak se tělo dokáže vypořádat s HPV infekcí, závisí na síle imunity. O některých faktorech, zejména o kouření, lze tvrdit, že prokazatelně ovlivňují vznik onemocnění a podporují rozvoj HPV infekce. V současné době se vývoj zaměřuje na přírodní prostředky, které by cíleně podpořily imunitu v oblasti děložního hrdla.
Bylo zkoumáno mnoho látek podávaných celkově i lokálně. Poznatky z výzkumů byly využity k vývoji vaginálního gelu, který je používán lokálně a má prokazatelné pozitivní účinky ve smyslu zvýšení procenta normalizace cytologických nálezů a eliminace lidských papilomavirů.
Během půl roku čekání na kontrolní cytologii lze aktivně podpořit lokální imunitu děložního hrdla v lékárně volně dostupným vaginálním gelem Papilocare® s obsahem 7 účinných složek, jehož pozitivní účinky jsou podloženy klinickými studiemi. Výzkum dokazuje schopnost této lokální léčby zvýšit procento zhojených buněčných změn o 30 %.
K výrobě produktu se využívá nanotechnologií, díky čemuž mají účinné látky vyšší prostupnost do tkání a lepší chemickou stabilitu. Látky se získávají například z houby outkovky pestré, která je využívána v tradiční čínské medicíně jako pomocná látka k léčbě nádorů a má hojivý účinek na mikroporanění sliznice. Podobně působí další obsažený extrakt z pupečníku asijského. Silné účinky v podpoře lokální imunity vykazuje beta-glukan. Kromě těchto látek je základem přípravku kyselina hyaluronová, aloe vera, zaderah indický a probiotická složka alfa-oligoglukan BioEcolia®. www.papilocare.cz
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.