Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pod vedením zakladatelky, předsedkyně spolku a onkologické pacientky Ilony Mančíkové, spouští kampaň „Šlápni do toho“, jejímž cílem je motivovat veřejnost k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Kampaň byla zahájena 1.8.2024 při příležitosti Mezinárodního dne rakoviny plic a pokračuje do konce září 2024. Organizace se nově stala členem a odborným poradcem nadačního fondu Aktivní Česko. S kampaní Šlápni do toho se zapojuje do výzvy Aktivní září, kterou NF už druhým rokem pořádá.
Aktivní září je celorepubliková kampaň, která seznamuje širokou veřejnost s pozitivními přínosy pravidelného pohybu pro fyzické a psychické zdraví člověka. Moje plíce, z.s. se zúčastní zahájení zářijové kampaně Aktivní září v zahradách senátu ve Valdštejnské zahradě dne 4.září. Akce je přístupna široké veřejnosti a vyzkoušet si bude moci mimo jiné i jízdu na rotopedu za účasti odborníků na plicní zdraví, známých osobností z řad cyklistů i odborníků na cyklistiku.
KAMPAŇ „Šlápni do toho“
Kampaň „Šlápni do toho“ je nová iniciativa spolku Moje plíce, z.s., která motivuje veřejnost i samotné pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Cílem kampaně je:
- Zvýšit povědomí o benefitech pravidelného pohybu jako vhodné prevenci snížení rizika vzniku rakoviny plic
- Podpořit kuřáky k přechodu na aktivní a zdravý životní styl
- Podpořit rekonvalescenci pacientů po operaci rakoviny plic a pacienty v remisi prostřednictvím jízdy na kole
„Mnoho kuřáků má problémy s dýcháním a sportu se často vyhýbá. Právě jízda na kole může zlepšit jejich kondici a zvýšit kapacitu plic a dýchání. Kampaň „Šlápni do toho“ vybízí všechny, aby se zapojili a přispěli ke svému zdraví i zdraví své komunity. Připojte se k nám a podpořte své plíce!“ vyzývá Ilona Mančíková.
V rámci kampaně Moje plíce, z.s. navázalo spolupráci s organizací Rekola, která nabízí všem účastníkům dvě jízdy zdarma během srpna a září, čímž usnadňuje přístup k jízdě na kole a podporuje aktivní životní styl.
Benefity jízdy na kole
Jízda na kole je oblíbená u dětí, dospívajících i dospělých a nabízí řadu zdravotních výhod:
Zlepšení kardiovaskulární kondice – Posílení srdce a cév, lepší okysličení těla.
Posílení imunitního systému – Lepší obranyschopnost proti nemocem, včetně rakoviny.
Zvýšení plicní kapacity – Zlepšení funkce plic a jejich odolnosti vůči poškození.
Udržení zdravé tělesné hmotnosti – Snížení rizika obezity a s tím spojených nemocí.
Antioxidační efekt – Neutralizace volných radikálů, ochrana buněk před poškozením.
Snížení emisí CO2 – Jízda na kole ve městě nahrazuje jízdu autem, snižuje emise CO2 a zlepšuje kvalitu ovzduší, což pozitivně ovlivňuje zdraví obyvatel a snižuje riziko onemocnění plic.
Podpora zdravého životního stylu – Inspirace k dalším pozitivním změnám ve stravě a spánku.
Snížení stresu a zlepšení nálady – Posílení duševní pohody, snížení rizika onemocnění.
Budování sociálních vazeb – Posílení společenského života a duševního zdraví.
Regulace hormonů – Snížení rizika hormonálně podmíněných nemocí, včetně rakoviny.
Základní data o rakovině plic
Rakovina plic je jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších forem rakoviny. V České republice je ročně diagnostikováno přes 6 400 nových případů a přibližně 5 275 lidí na tuto nemoc každoročně zemře. Kouření je hlavní příčinou tohoto onemocnění a výrazně zvyšuje riziko jeho vzniku. 20 % diagnostikovaných pacientů jsou nekuřáci, bohužel roste počet onemocnění u žen nekuřaček do 60 let, čehož jsou důkazem zakladatelky spolku Moje plíce, z.s. Ilona Mančíková (46) a Lucie Hampejsová (53). Celoživotním nekuřákem je i Robin Hošek (30).
Ilona Mančíková odpovídá:
Proč kampaň pořádáte?
Rakovina plic je jednou z nejčastějších a nejnebezpečnějších forem rakoviny. V České republice, ročně je diagnostikováno přes 6 400 nových případů rakoviny plic a přibližně 5 275 lidí na tuto nemoc každoročně zemře (UZIS). Kampaň „Šlápni do toho“ si klade za cíl nejen zvýšit povědomí o této nemoci, ale také povzbudit veřejnost k aktivnímu životnímu stylu, který může přispět k prevenci řady onemocnění, včetně rakoviny plic.
Co je hlavní příčinou rakoviny plic?
Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření, většina pacientů s touto diagnózou jsou kuřáci. V ČR kouří značné procento mladých lidí a dospívajících, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny v pozdějším věku (UZIS). Právě proto chceme kuřáky povzbudit, aby zkusili přestat kouřit a vyměnili cigaretu za kolo a pohyb.
Co by jste vzkázala kuřákům?
Mnoho kuřáků má problémy s dýcháním a sportu se často vyhýbá. Právě jízda na kole může zlepšit kondici a zvýšit kapacitu plic a dýchání. Kampaní „Šlápni do toho“ vybízíme všechny, aby se zapojili a přispěli ke svému zdraví i zdraví své komunity. Připojte se k nám a podpořte své plíce!“ vyzývá Ilona Mančíková.
Rakovina plic
Mortalita na karcinom plic se sice u mužů mírně snižuje, za posledních 25 let klesla asi o 15 %, ale stále je velmi vysoká a u žen dochází k trvalému vzestupu. Výsledky léčby jsou i přes nesporný pokrok stále neuspokojivé a většina nemocných na toto onemocnění zemře. Nepříznivé ukazatele dlouhodobého přežívání jsou způsobeny také tím, že většina onemocnění je už v době zjištění v pokročilém stadiu, kdy již není proveditelné radikální odstranění nádoru chirurgicky. Většina onemocnění je tak odkázána na konzervativní způsob léčby – chemoterapii, v indikovaných případech v kombinaci s radioterapií.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.