Velmi intenzivně platí, že je třeba záda rozdýchat. Zeptali jsme se za vás Dr. Tomáše Rychnovského, Ph. D.
Trpím častými bolestmi zad, co s tím?
Tady začnu bodově s tématy, které hrají svou roli. Cvičte lépe nebo začněte cvičit cvičení, která jsou komplexní. Zajděte si k dobrému fyzioterapeutovi. Všeho užívejte s mírou. Vnímejte, po čem se bolest v těle ozve. Zkontrolujte, jak jste na tom s režimem spánku a zda spíte dost. Napište si, co vám v životě nejvíc vadí, štve a co vám bere síly. Postupně rozebírejte jednotlivé body, napravujte je a uleví se vám.
S bolestmi zad prý souvisí to, že lidé neumí dýchat. Je to tak?
Určitě. Hlavní dechový sval, bránice, funguje v hrudníku jako píst. Během nádechu se její plocha smršťuje a roztahuje do stran. Tím vytlačuje žebra a břišní stěnu do boků. V břiše se vytváří tlak, který zepředu drží páteř. Páteř je tedy stabilizována funkcí dechových svalů. Bránice a břišní svaly jsou proto hlavní součástí svalů hluboké stabilizace páteře. Její součinnost často rozhoduje o zdraví páteře a její správné funkci bez bolesti. Pro správnou funkci hlubokých svalů je v tomto případě podstatná souhra i se svaly povrchovými – a to se svaly břišními. Svaly břišní totiž fixují žebra ve spodní pozici, což je nejdůležitější právě pro to, aby se bránice dobře nastavila a fungovala během každého pohybu jako hlavní opěrný pilíř páteře.
Uměl byste online naučit správné dýchání?
Rozhodně. S některými klienty to také tak dělám. Dokonce klienti, kteří mě navštěvují osobně, po mě dlouho žádali, abych udělal videa s cvičeními, které jim pomohla. Proto jsem sestavil osmitýdenní cyklus cvičení. Ukazuji na videích s mým osobním výkladem cviky a jejich provedení, které chrání páteř. Cvičení vychází ze znalosti vývojové kineziologie, kterou používám i ve své praxi. Cvičíme hlubokou stabilizaci páteře. Ta jí pomáhá být dobře pohyblivou a odolnou pro sport i běžný život. Cviky fungují proti nahrbeným zádům, skolióze, proti vadnému držení těla a samozřejmě jako prevence a léčba bolesti. Protože jsou ale cviky na páteř komplexní, trénujeme i svaly, které stabilizují rameno, koleno i kyčel.
Proč ve stresu člověk dýchá mělce?
Správná funkce bránice a dechových svalů, kterou jsem popisoval výše, je velmi citlivá na rozpoložení člověka a na jeho pohybový režim. Naše emoce, které jsou součástí našeho života se v mozku mohou „hromadit“. Pak se může měnit naše nálada ze štěstí, spokojenosti, klidu a pohody na naštvání, výbuchy zlosti, pocity bezmoci, beznaděje bez energie apod. Emoce mění souhru svalů a dýchání se změní z hlubokého a pomalého na rychlé a povrchové. Proto se často dolní dech vyřadí, spodní žebra se při nádechu vytahují nahoru k hlavě. Přední úpon bránice tak není fixován a bránice mění svůj sklon. Při nádechu se aktivuje jinak, než má. Změní svoje postavení a tím schopnost se stáhnout. Snižuje svůj vliv na tvorbu břišního tlaku, který pak není k dispozici pro stabilitu páteře.
Jak se naučit zklidnit dech?
Je důležité povolit břicho, hrudník, svaly na krku. Vnímat, že nádech je kratší, než výdech. Výdech je povolený. Kdo chce však mít svaly zapojené dobře pořád, doporučuji zacházet s hlavou, emocemi tak, aby ho vůbec nějaké situace nebo lidé nedostali do dlouhodobé zlosti, nechuti nebo žití bez radosti. Samozřejmě častým tématem narušení klidu jsou pro chlapy jejich ženy nebo děti. Proto se věnuji i koučinku ve smyslu pochopení žen a dětí, aby muž nebral jejich chování osobně, ale viděl v tom možnost přinést do rodiny mužský princip. A za tím si jdeme v sezeních s pacienty – muži.
Nemělo by, i podle výše uvedených informací, být dýchání vyučováno ve škole například?
Dech, jeho trénink a komplexní smysluplná cvičení se mi osvědčují den co den v praxi. Takže ano, je velmi důležité, abychom péči o naše tělo viděli jako součást svého života. A jak rád říkám svým pacientům, „cvičte kvalitní cviky a stačí vám cvičit málo“.
Více informací hledejte na tomasrychnovsky.cz
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.